Kişisel Bakım,  Kızıl Saç,  Öneri

Kırmızı Saç Yıkama + Bakım Rutinim

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar ve mutlu pazarlar.

Bugünkü yazımda; saçlarımı ne sıklıkla yıkadığımdan, hangi şampuanları ve saç bakım ürünlerini kullandığımdan bahsedeceğim.

Saç Yıkama Rutinim

  • Kızıl, kırmızı tonlar hepinizin bildiği üzere çok akan renkler. Dolayısıyla saç rengini korumak için her şeyden önce yıkama sıklığına ve şampuan seçimine dikkat etmek gerekiyor. Saçlarımın rengini korumak için kışın genellikle 3-4 gün arayla, yazın ise iki günde bir saçlarımı yıkıyorum. Saç yıkama süresini, ne kadar uzatırsanız, saç renginiz o kadar uzun süre dayanır. Benim saçlarım çabuk yağlanmayan bir yapıda. Tabi, burada kullanılan saç ürünlerinin de etkisi büyük. Saçta ağırlaşma, sönükleşmeye neden olan şampuan veya saç bakım ürünlerini kullanmamanız gerekiyor. Bir de saçlarınızla çok sık oynamamalısınız. Ellerimizin sürekli saçlarımızda olması da saçın yağlanmasını hızlandırabiliyor.
  • Eğer çabuk yağlanan bir saç tipiniz varsa kuru şampuanlardan faydalanabilirsiniz. Kuru şampuan daha önce hiç denemedim fakat deneyenlerin yorumlarına baktığımda, saçın yıkanma süresini bir miktar daha ötelediğini ve saçın sönükleşmesini önlediğini okudum.
  • Saç rengimi korumak ve rengin matlaşmasını önlemek için çoğunlukla renk koruyucu şampuan kullanıyorum. Kullandığım şampuanların sülfat, paraben, silikon vb. maddeler içermemesine dikkat ediyorum. Sülfatlı şampuanlar, saç boyasının hızla akmasına neden oluyor.
Şu ana kadar kullandığım, en iyi renk koruyucu şampuan.

Saç Bakım Rutinim

  • Saçımı ilk boyadığım hafta, şampuan haricinde saçlarıma hiçbir bakım ürünü uygulamıyorum. Bunun sebebi; saçımda boyanın oturmasını sağlamak ve rengin akmasını önlemek. Saç kremleri, saç maskeleri, kısacası durulanan saç bakım ürünleri, saç boyasını fazladan akıtabiliyor. Durulanmayan saç bakım ürünleri, saçı çok akıtmaz ancak saçlarınıza uyguladığınızda elinize saçınızdan boya yapışabilir, bu da boyanın yine fazladan akması demek. Tabi bu durum, canlı kızılkırmızı tonlar kullanan, su bazlı boyayla saçlarını boyayanlar için geçerli. Benim şu anki kullandığım boyalar, duştan sonra nemli saçlarımdan elime bulaşma yapabiliyor. Fakat markette satılan kalıcı tüp boyaları kullandığımda, bu konuda daha rahat oluyorum. Onlar bu kadar akma ve bulaşma yapmıyor.
  • Saçımı boyadıktan bir hafta geçtikten sonra saç yıkama rutinime, saç bakım ürünlerini de ekliyorum. Saçlarımın sağlıklı uzaması ve kırılmaması için genelde kullandığım ürünleri satın alırken ambalajında; onarıcı, besleyici, yapılandırıcı, güçlendirici vb. yazan ürünleri ve renk koruyucu ürünleri tercih ediyorum.
  • Genelde saç kremi yerine saç maskesi kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü saç maskeleri saçı onarma ve besleme konusunda, saç kremlerinden daha etkili ürünler olabiliyor. Saç kremi genellikle saçları yumuşatmak, açılmasını sağlamak için kullanılıyor ama uzun vadede saç kremi kullanmak, saç tellerini inceltebiliyor. Saç maskeleri bence saç bakımında daha fayda sağlayan ürünler.
  • Saç bakım ürünlerini, –saçımı boyadığım ilk hafta hariç- çoğunlukla her yıkamada kullanıyorum. Duştan sonra ise saçlarımı kimi zaman sıvı saç kremi ile kimi zaman da saç bakım sütü ya da saç bakım yağlarıyla nemlendiriyorum ve taranmasını kolaylaştırıyorum.
Favori sıvı saç kremlerimden. Saç boyasını çok akıtmıyor, saçlarımı yumuşacık yapıyor ve tarama kolaylığı sağlıyor.
Bir diğer favori sıvı saç kremim de bu ürün. Morfose iki fazlı saç kondisyoneri. Bu üründen de aşırı memnun kalmıştım. Saçları yumuşatması, taranmayı kolaylaştırması ve saçı ısıya karşı koruması gayet başarılı. Kokusu da muhteşem güzel ve kalıcıydı.

Benim saç yıkama ve saç bakımı rutinim böyleydi. Aklınıza takılan bir konu olursa mutlaka Instagram‘dan bana yazmayı unutmayın. Başka bir yazıda görüşmek üzere, sizi çoook seviyorum. 🙂

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.