Bakır Saç,  Kozmetik

Instagram Bakır Saç Soru & Cevap

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar.

Geçtiğimiz hafta ve bu hafta, bakır saç ile ilgili o kadar çok Instagram‘dan soru aldım ki, bugün sizin için bakır saç konusunda kapsamlı bir yazı hazırlamak istedim.

Çoğunlukla birbirine benzer sorular aldım. Saçı bakır renge boyamadan önce zemin rengi nasıl olmalı? Kızıl saçtan bakıra nasıl geçilir? Saçtaki kızıllık doğal yöntemlerle nasıl akıtılır? vb. sorular geldi.

Seçtiğim birkaç tane soru üzerinden, bakır saç ile ilgili soruları yanıtlamak istiyorum şimdi:

Yaklaşık 4-5 ay kadar bir bakır saç serüvenim oldu. Ondan önce, her ay ya da bir buçuk ayda bir, saçlarımı kızıla boyuyordum. Saçımı kızıla boyattıktan bir ay sonra, bakır saça geçmek istedim. Bunun için yaklaşık iki ay kadar, saçımdaki kızıl boyayı, doğal yöntemlerle akıttım. Açıcı daha önce hiç kullanmadığım için kızıldan bakıra geçerken de kullanmak istemedim. Doğal yöntemlerle saçtaki boya nasıl akıtılır, şuraya tıklayıp detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Açık ve canlı renkte bir bakır-turuncu saç rengi elde etmek için saçın en az sarı veya bakır renge kadar açılmış olması gerekiyor. Benim saçlarımı bakıra boyamadan önceki zemin rengim böyleydi.

Saçınızı kızıldan bakır renge çevirmeden önce kızıllığı olabildiğince akıtmanız gerekiyor. Çünkü kızılın üstüne bakır renk tutmuyor. Doğal saç renginiz çok koyu değilse, bakır saç boyası tutar, birkaç boyamadan sonra ise daha canlı ve parlak hale gelir. Öncelikli olarak saçınızdaki kızıllığı akıtıp (Yöntemleri yukarıda paylaşmıştım) ardından canlı renkte bir bakır saç boyasını saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Morfose’un ürünlerini severek kullanıyorum, özellikle keratin maskesi ve çift fazlı saç kondisyonerinden çok memnunum. Ancak saç boyalarını hiç denemedim. Çok güzel kızıl renkleri olduğu söyleniyor ama daha önce hiç denemedim. Sorudaki bakır rengi de daha önce denemedim. Fakat herhangi bir saç boyasının, saçta olduğundan daha koyu tutmasının sebepleri, şunlar olabilir:

 • Zemin renginin koyu olması. (Bakır veya kızıl renk tonları için zemin renginin açık renkte olması gerekiyor.)
 • Saç boyasının, belirtilen süreden daha uzun süre saçta bekletilmesi (Daha önceki saç boyama deneyimlerimde fark ettiğim bir durum. Kullanım talimatlarında belirtilen bekleme süresi geciktirildiğinde, saç boyası normalde tutması gerekenden daha koyu bir tonda tutabiliyor.)
 • Boya-oksidan karışımını hazırlarken, belirtilen ölçülere uyulmaması (Bazı boyaların karışım oranı 1:1 iken bazılarınınki de 1:1,5 olabiliyor. Belirtilen miktardan daha az oksidan, boyaya eklenirse, saç boyası saçta daha koyu tutabilir ya da beklenen renk sonuçları alınamayabilir.)
Saçlarımı kızıla ya da bakıra boyarken, hiç açıcı kullanmadım. Saçımdaki kızıl boyayı doğal yöntemlerle akıtıp, ardından ilk olarak (Fotoğraftaki renk de bu boyaların sonucu) şu boyaları kullandım: Palette tarçın bakır ve Neva Color tarçın bakır. Bu iki rengi karıştırmıştım. Oksidan olarak da 30 vol tercih ettim.

Saçınızı daha önce hiç boyamadıysanız ve saçınızın doğal rengi çok koyu değilse, bakır saç boyası saçınızda tutar ancak ilk boyamada açık, canlı bir bakır saç elde etmek zordur. Zamanla boyadıkça, renk de saça yerleşir ve daha canlı hale gelir. Ancak kızıla boyanmış saçta bakır saç boyası tutmaz. Açma işlemi uygulamak isterseniz de mutlaka işinin ehli bir kuaföre ya da bu işi bilen birine danışmanızı naçizane tavsiye ederim.

Kullandığım tarçın bakır saç boyası isimleri:

Palette Tarçın Bakır – Neva Color Tarçın Bakır (Renk sonucunu yukarıda paylaşmıştım)

Maxx Deluxe Tarçın Bakır (Renk sonucunu aşağıya ekliyorum)

Bu saç rengini elde etmek için Maxx Deluxe tarçın bakırı ile Neva Color yoğun bakırı karıştırmıştım. Oksidan olarak da 30 vol oksidan kullanmıştım.

Kullandığım tüm bakır-turuncu saç boyalarını aşağıda liste halinde paylaşıyorum:

 • Palette tarçın bakır
 • Neva Color tarçın bakır
bakir-sac-boyasi
 • Maxx Deluxe tarçın bakır
 • Neva Color yoğun bakır
boyalar
 • Palette yoğun parlak bakır
 • Garnier sultan bakırı
 • Akos havuç kızılı
 • Acacia Jeans Color gün batımı sunset

Evvet, bir yazının daha sonuna geldik. Umuyorum, bu yazım sizin için faydalı olmuştur. Bakır saç konusunda, öncelikli olarak renge doğru karar vermenizi tavsiye ederim. Çünkü bakır renkler de kendi içinde ayrılıyor. Kimi bakır renkler sarıya dönük olurken kimi bakır renkler de kızıl-turuncu yansımalar içeriyor. Bakır saç boyalarıyla ya da renkleriyle ilgili aklınıza takılan farklı konular olursa, benimle paylaşabilirsiniz. Kızıl-kırmızı renklerden sıkılırsam -ki bu biraz zor görünüyor- bir gün ben de yeniden bakır saçlı olabilirim. 🙂 Arada rahatlığını özlemiyor değilim ama kırmızıdan kolay kolay geçemem sanırım. 🙂

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.