Saç Bakımı

Saça İyi Gelen Besinler

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar ve mutlu pazarlar (:

Daha önce bloğumda; sağlıklı ve gür saçlar için saç bakımı nasıl olmalı, saça hangi işlemler zarar verir, saç nasıl onarılır ve nasıl uzatılır sorularına cevap niteliğinde, birden fazla yazı paylaşmıştım. Aynı şekilde, saça fayda sağlayan doğal yağlardan da bahsetmiştim. Bugünkü yazımda; hangi besinler saça iyi gelir, beslenme ve saç bakımı arasında nasıl bir ilişki var, bunlara değineceğim.

Vücudunuzu içeriden doğru beslemedikçe, dışarıdan saçınıza yapacağınız işlemler, bir yere kadar size fayda sağlayabilir. Bu aynı şekilde, cildiniz için de geçerli.

Sağlıklı saçlar ve sağlıklı bir saç derisi için yeterli ve dengeli beslenmek, yeteri miktarda su tüketimi, sağlıklı yağlar tüketmek (Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı vb.) önemli bir yere sahip.

Bu konuda; hem internetten yaptığım araştırmalar hem de kendi deneyimlerimden yola çıkarak şunu öğrendim; beslenme düzenime dikkat ettiğimde, saçlarım da sağlıklı bir şekilde uzuyor ve kolay kolay kırılmıyor, yıpranmıyor, dökülmüyor. Boyalı saçların boyasız saçlara göre daha fazla bakım ve nem istediği de bir gerçek. Bu nedenle; saç sağlığı için sağlıklı beslenmeye özen göstermenin yanı sıra; aşırı karbonhidrat tüketiminden, fast-food tüketiminden, sigara ve alkol tüketiminden de uzak durmakta fayda var. Bir dönem saç dökülmesi problemiyle uğraşırken, okuduğum bazı makalelerde stresli bir yaşam tarzının ve uykusuzluğun da saç sağlığına iyi gelmediğini okumuştum. Sağlıklı saçlar için aslında bütüncül bir çaba gerekiyor ve yaşam kalitesini olabildiğince yükseltmek, iyi beslenmek, düzenli spor yapmak ve iyi uyumak gerekiyor.

Bundan yıllar önce, B12 eksikliğinden bir dönem saçlarım dökülmeye başlamıştı. Vücutta vitamin eksikliğinin olup olmaması da, saç sağlığını büyük oranda etkiliyor. B12, demir, çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabiliyor.

  • Sağlıklı ve güçlü uzayan saçlar için başlıca protein kaynakları; et, tavuk, balık, yumurta, süt, yoğurt ve peynir.
  • Bunların yanı sıra; kuru baklagillerin de saçların sağlıkla uzamasına olumlu etkisi var.
  • Balıklar; omega 3 yağ asitleri ve B12 vitamini açısından zengin besinlerdir. Özellikle; somon, uskumru, alabalık, istavrit, hamsi, ton balığı en yağlı balıklardan ve bu balıklarda bol miktarda omega 3 bulunuyor. Düzenli ve dengeli bir şekilde balık tüketiminin saçlara iyi geldiğinin en canlı ve Karadenizli örneğiyim bence. (:
  • Yeşil yapraklı sebzeler de, içerdikleri vitaminler ve antioksidan sayesinde, saçları besler ve güçlendirir. Örneğin; ıspanak. Ispanağın demir içerdiği, çocukluk yıllarımda hafızama kazınmıştı. Hem içerdiği vitamin açısından hem de tadını sevdiğim bir bitki olmasından ötürü, beslenme rutinime eklediğim bitkilerden.
Görsel: www.pexels.com
  • Bunların dışında; bazı kuru yemişler de saç sağlığı açısından çok faydalı. Örneğin; badem, fındık ve ceviz. Tabi, faydalı diye miktarına dikkat etmeden yemek doğru olmaz. Her şeyin fazlası zarardır sözünden hareketle, vücudumuz için hangi besinlerin faydalı olduğunu öğrenip, bu besinleri tüketirken de ölçülü olmakta fayda var. Her şey kararında güzeldir, öyle değil mi? (:
Kendim topladığım fındıkları da şuracığa bırakayım. (:

Saç boyama, saç bakımı, marka iş birlikleri ya da aklınıza gelebilecek birçok konuda merak ettikleriniz ve danışmak istedikleriniz için bana aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz:

Mail: ebrubektasoglu@gmail.com

Facebook

Twitter

Instagram

Tumblr

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.