Saç Bakımı

Saçı Ne Yağlandırır? Saçı Ağırlaştıran 5 Etken 

Yepyeni bir saç bakımı yazısından herkese merhabalar. 

Bugünkü yazımda sizlerle; saçın hızla yağlanmasına neden olan 5 etkeni paylaşacağım. 

Tamamen kendi deneyimlerimden yola çıkarak, saçı ağırlaştıran etkenleri sizler için sıraladım. 

Saçınıza, doğru bakım tekniklerini uyguladığınızda, hem saç renginizi, daha uzun süre koruyacak hem de, sağlıklı bir saç bakım rutini oluşturmuş olacaksınız. 

İşte, saçı ağırlaştıran ve hızla yağlanmasına neden olan etkenler ve çözüm önerileri

1- Sık sık elleri saça götürmek, sürekli saçla oynamak 

  • Günlük hayatta gözlemlediğim en bariz durumlardan biri. Elleri sürekli saça götürmek, parmaklarınızla sürekli saçlarınızla oynamak, saçlarınızın sönmesine, ağırlaşmasına neden olur. 
  • Ellerimiz, gün içinde, en çok kirlenen, bir şeylere temas etmek zorunda kalan organlarımızdır. Dolayısıyla, elleri sürekli saça götürmek ve sürekli saçlarımızla oynamak, saçımızın sönmesine ve yağlanmasına neden olacaktır. 

2- Çok sık saç yıkamak 

  • Eskiden, kızıl saçlı olmadığım zamanlarda, renk koruma gibi bir derdim olmadığı için sürekli, her gün saçlarımı yıkardım. Saçlarımı böyle alıştırdığım için de, bunu sürekli yapmak zorunda hissederdim kendimi. Ancak sürekli saç yıkamak, hem saç derim için sağlıklı bir rutin değildi hem de saçlarımın, daha çabuk yağlanmasına neden oluyordu. Bu sebeple, şimdi saçlarımı, 3-4 gün arayla yıkamaya başladım. Bu sayede; hem sağlıklı bir saç bakım rutini oluşturmuş oldum hem de saç rengimi, uzun vadede korumuş oldum. Aynı zamanda, su tasarrufu yapmış oldum. 

3- Saç tipine uygun şampuan kullanmamak 

  • Saçın, hızla yağlanmasına neden olan faktörlerden biri de; saç tipine uygun şampuan kullanmamaktır. Saçlarınız yağlanmaya meyilli ise mutlaka, saç derinizi iyice temizleyecek, yağlı saçlar için geliştirilen bir şampuan tercih etmelisiniz. Saçlarınız boyalı ise saç tipinize uygun bir şampuanın yanı sıra, boyalı saçlar için geliştirilen bir şampuanı da, ekstra olarak kullanabilirsiniz. Saç tipinize uygun şampuan kullandığınızda, saçlarınızın daha az yağlandığını fark edeceksiniz. Saç derinizle alakalı bir problem yaşıyorsanız ve bunun, saçlarınızı yağlandırdığını veya kepek oluşumuna neden olduğunu gözlemliyorsanız, mutlaka bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ederim. 

4- Saçları yeterince durulayamamak 

5- Durulama gerektirmeyen ürünleri çok sık kullanmak

Benim, bugünkü yazımda naçizane sizlerle paylaşmak istediğim saç bakımı önerilerim, bunlardı. Sizler de, saç bakımı rutininizi, benimle de paylaşabilirsiniz. 

Saç boyama, saç bakımı, tanıtım yazıları, pr & marka iş birlikleri ya da aklınıza gelebilecek birçok konuda merak ettikleriniz ve danışmak istedikleriniz için bana aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz:

Mail: ebrubektasoglu@gmail.com

Facebook

Tumblr

x: @ebrubektasoglu

Instagram: @ebru.bektasoglu

Dijital portfolyom: Behance

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir