Kızıl Saç

En Az Akan Kızıl Saç Boyaları Hangileri?

Yepyeni bir saç boyama yazısından herkese merhabalar. 

Bugünkü yazımda; kızıl renk neden çok akar, hangi boyalar daha fazla akar vb. sorular üzerine, sizinle birkaç tüyo ve deneyimlerimi paylaşacağım. 

Bildiğiniz üzere, dört yıldır saçlarımı renkli tonlara boyuyorum.

Kızıl ve canlı tonlar, vazgeçilmezim.

Renkli saç serüvenimde, birden fazla saç boyası denedim. Bu boyalar içinde, kimisi çok akma ve bulaşma yaptı kimisi de fazla akma yapmadı. 

Peki, en çok hangi boyalar akma yapıyor, tecrübelerime dayanarak aşağıda paylaşacağım. 

  • Saçımdan en çok akan boyalar; açık, canlı ve neon renkteki boyalardı. Su bazlı saç boyalarının, markette set halinde satılan ya da kuaförlerin kullandığı tüp boyalara göre, daha çok aktığını gözlemledim.
  • Açık renkteki kızıl saç boyaları, koyu kızıl tonlara göre, biraz daha fazla akıyor. 
  • Numarası yüksek olan kızıl saç boyaları (7 ve üstü kızıl tonlar) numarası daha düşük olan (4, 5 ve 6 ile başlayan) kızıl saç boyalarına göre, biraz daha fazla akıyor. 
  • Kızıl saç boyasının, saçtan hızlı akmasında, saçın zemin renginin de önemi büyük. Açıcı ile açılan saçlarda veya oksidanla zamanla açılan saçlarda, kızıl saç boyası daha hızlı akma yapabilir. Bu konuda da, sizden sıkça soru alıyorum. Ben daha önce hiç açıcı kullanmadım ancak saçını açıcı ile açtıran çoğu takipçimden, “Renk hemen akıyor, iki hafta bile saçımda durmuyor, alttan hemen açık renk geliyor” şeklinde geri bildirimler alıyorum. Koyu saç zemininde açık saç zeminine göre, renk daha az akar. 
  • Tecrübelerime ve sizden gelen geri bildirimlere dayanarak şunu söylemeliyim ki; saç boyalarının çoğu saçtan akıyor. Kızıl, bakır ve renkli tonlar, daha belirgin renkler olduğu için ve akmaya meyilli renkler olduğu için saçtan daha fazla aktığı doğru. Bu yüzden, diğer renklere göre ekstra bakım ve özen istiyor. Bu renklerin saçtan hızlı akmasını, solmasını, matlaşmasını önlemek için aşağıdaki yazılarımdan faydalanabilirsiniz. 

Yaz mevsiminde kızıl saç bakımı nasıl olmalı?

Boyalı saçlar için bakım önerileri

Hangi ürünler kızıl saçın hızla akmasına neden olur?

Kızıl saç kaç yıkamada akar?

Eğer açık ve capcanlı bir kızıl, kırmızı tonu istiyorsanız, maalesef bu tonların saçtan akma ve etrafa bulaşma sorununu görmezden gelmeniz gerekiyor. 🙂 

Ee, ne demişler, “Gülü seven dikenine katlanır.” 🙂 

Kızıl renk, biraz bu renkle yaşamayı ve rengi benimsemeyi de gerektiriyor. Akmayan bir kızıl saç boyası, maalesef yok. Hepsi akıyor ancak saç yıkama rutininize dikkat ederseniz ve saç tipinize uygun ürünler kullanırsanız, boyanın akma hızını yavaşlatabilirsiniz.

Saç boyama, saç bakımı ya da aklınıza gelebilecek birçok konuda merak ettikleriniz ve danışmak istedikleriniz için bana aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz:

Mail: ebrubektasoglu@gmail.com  

Facebook

Twitter

Tumblr

Instagram

Snapchat: ebru_bektasoglu

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir