Bakır Saç,  Kızıl Saç

Saç Boyaları Hangi Zeminde Hangi Renk Tutar?

Yepyeni bir saç boyama yazısından herkese selamlar 🙂

Bugünkü yazımda; sizden sıkça aldığım bir soru üzerine deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Genelde, ”Açık renk kızıl saç nasıl elde ederim” ya da ”Zemin rengim koyu fakat saçlarımı bakır yapmak istiyorum, ne yapmalıyım” şeklinde sorular alıyorum.

Saçınızda istediğiniz renk tonunu tutturmak için önemli iki konu var: Birincisi; saçınızın zemin rengi, ikincisi ise seçtiğiniz boyanın renk tonu ve numarası.

Önerilerime, daha önce hiç boyanmamış saçlarla başlamak istiyorum:

  • Saçınızın doğal rengi, koyu kahverengi ya da koyu kumral ise

Koyu renk saçta, kızıl renk tutmaz diye bir kaide yok. Sadece çok canlı, açık renk kızıl veya kırmızı elde etmek, ilk boyamada maalesef imkansız.

Eğer ilk boyamada, capcanlı bir kızıl tonu olmasını istiyorsanız, bunun için zemin renginizin en az bakır tonlarına kadar açık olması yeterlidir.

Zamanla saçlarınızı kızıl renge boyadıkça, her boyamada daha açık ve daha canlı bir kızıl tonu elde edeceğinizden endişeniz olmasın.

Açık kumral bir saç zemininde, kızıl ve bakır tonları, koyu renk zemine göre daha iyi tutar. Belki ilk boyamada, istediğiniz açıklıkta bir kızıl tonu elde etmek zordur fakat birkaç boyamada, canlı bir kızıl tonu elde edebilirsiniz. Saçlarınızın doğal rengini açtırmanıza çok gerek yok. Ancak kıpkırmızı, neon bir kızıl tonu için dilerseniz doğal saç renginizi açtırabilirsiniz.

Saçınızın doğal rengi sarı veya sarıya dönük kumral renklerinde ise kızıl ve bakır renkler, ilk boyamada saçınızda canlı ve belirgin bir tonda tutacaktır.

Eğer daha renkli saç boyalarını denemek istiyorsanız ve capcanlı bir renk tonu elde etmek istiyorsanız, (Mavi, mor, pembe, yeşil vb.) saçlarınızı en az platin sarıya kadar açtırmanız gerekiyor.

Saçını ilk defa boyayacaklar için yukarıda önerilerimi paylaşmak istedim. Şimdi sıra boyalı saçlarda 🙂

  • Saçınızı daha önce; siyah, kahverengi vb. koyu renklere boyadıysanız ve zemin renginizde halen bu boya var ise

Saçınızın doğal rengi koyu olsa dahi kızıl tonlarının saçınızda tutma olasılığı var ancak koyu renklere boyanmış bir saçta, kızıl veya bakır tonlar asla tutmaz. Bu nedenle, saçınızdan bu boyayı akıtmanız ya da saçlarınız uzadıkça koyu olan kısımları kestirmeniz gerekir. Diğer bir yöntem ise; işinin ehli bir kuaförde, saçlarınızın rengini açtırmaktır. Saçtan boya silici ürünler de var. Mutlaka güvendiğiniz bir kuaföre danışmanızı öneririm. Ben daha önce saçlarımı hiç açtırmadım. Bu konuda bir tecrübem maalesef yok. Saçlarınızı açıcı ile açtırmak istiyorsanız, profesyonel bir kuaföre gitmenizi tavsiye ederim.

Açık bir zemin renginde, kızıl renk tutacağı için bakır saç zemini üzerine kızıl boyayı, direkt olarak uygulayabilirsiniz. Ancak saçınızın zemin rengi kızıl ise bakır maalesef tutmaz. Saçınızdaki kızıllıklar gidene kadar ya boyayı akıtmanız ya da saçlarınızın rengini açtırmanız gerekir.

  • Saçınız açık kumral, sarı vb. açık renklere boyalı ise

Saçınızın zemin rengi, sarı veya sarıya dönük tonlarda ise, kızıl ve bakır renkler saçınızda tutacaktır. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var, ki bu konuda sizden çok soru ve geri bildirim alıyorum, saçınızın zemin rengi ne kadar açık tonda ise kızıl ve bakır renkler, saçınızdan o kadar hızlı akar ve alttan açık renk görünmeye başlar. Özellikle açıcı ile açılan saçlarda, bu durum çok sık görülür. Evet, açıcı ile açılan saçta, kızıl ve bakır tonlar, çok daha canlı durur. Fakat iki veya üç haftaya, boyanın saçınızdan akmaya başladığını görebilirsiniz. Alttan gelen renk, belki hoşunuza gitmeyebilir. Bu nedenle, sık boyama işlemi yapmak isteyebilirsiniz. Mümkün olduğunca, renk koruyucu ürünler kullanmanızı ve saçlarınızı sık sık yıkamamanızı tavsiye ederim.

Bugün sizinle paylaşmak istediğim önerilerim böyleydi. Yazının öne çıkan görselinde, saçlarımdaki kızılın akmış halini görüyorsunuz. Geçen yaz, kuaföre gitmeden önce çekmiştim o fotoğrafı. Bu saç zemini üzerine kızıl renk, güzel tutuyor. Sonra düzenli boyadıkça, kızıl renk saça yerleşiyor ve her boyamada, daha canlı bir renk elde ediyorsunuz. 🙂

cilek-kizili
Yeni boyanmış hali de böyleydi. <3

Saç boyama, saç bakımı ya da aklınıza gelebilecek birçok konuda merak ettikleriniz ve danışmak istedikleriniz için bana aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz:

Mail: ebrubektasoglu@gmail.com

Facebook

Twitter

Tumblr

Instagram (@ebrubektasoglucom kullanıcı adlı sayfamı geri açana kadar, sorularınızı buradan iletebilirsiniz.)

Snapchat: ebru_bektasoglu

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.