Öneri

Ocak Favorilerim (Ayın Kitap, Film, Albüm ve Mekan Önerisi) 

Herkese yepyeni bir yazıdan selamlar! (:

Ocak ayını geride bırakırken; ayın kitap, film, albüm ve mekan tavsiyelerini, bloğumda sizinle de paylaşmak istedim.

Bu ay okuduğum ve size de önermek istediğim kitap; Bir Kadının Hayatından 24 Saat

Elimdeki son Stefan Zweig kitabıydı. Hem psikolojik tahlilleriyle hem de betimlemeleriyle, bir süre etkisinden çıkamayacağım bir kitap oldu doğrusu. Kitap 117 sayfa. Bir solukta bitirilebilecek bir kitap gibi duruyor ama aslında hiç öyle değil. Girdap gibi adeta. Kitapta; evli ve iki kızı olan Madame Henriette’nin kusursuz bir evliliği olduğu düşünülür ancak gerçek hiç de göründüğü gibi değildir. Madame Henriette; eşi ve kızlarıyla tatil yaparken, bir gece ansızın ortadan kaybolur. Henriette’nin nereye kaybolduğu konusunda, dedikodular çıkar ve Henriette toplum tarafından ötekileştirilir, yargılanır. Bir kadının 24 saat içerisinde yaşadıkları, hissettikleri, Stefan Zweig’in başarılı gözlem yeteneği ve karakter analizleriyle okuyucuya yansıtılır. Şu ana dek okuduğum ve beni en çok etkileyen Stefan Zweig kitabı; Bir Kadının Hayatından 24 Saat oldu. Bu kitabı mutlaka size de tavsiye ediyorum. 

Kitaptan sevdiğim alıntılar

-Diğerlerinden farklı düşünüyor olmaktan keyif duyuyordum. 

-İçinde taşıdığı tüm ağırlıkları atmış, fevkalade hafiflemiş ve kurtulmuştu artık.

-Minnettarlık, insanlarda bu duyguyu hissetmek artık çok nadirdir. 

Ayın film önerisi ise; Elveda Katya

Görsel alıntıdır.

Türk-Rus ortak yapımı olan Elveda Katya filminin başrollerini; Kadir İnanır, Anna Andrusenko ve Caner Cindoruk üstleniyor. Elveda Katya; gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlanmış bir film. Filmin Trabzon’da çekilmesi ve filmi izlerken çocukluğumun geçtiği caddeleri, sokakları, çarşıları görmek, beni fazlasıyla etkiledi ve hüzünlendirdi. Filmde; yetimhanede büyüyen Katya, bir gün babasının Trabzon’da gemi kaptanlığı yaptığını öğrenir ve Trabzon’a gider. Ancak ne babası ne de çevredekiler, onun Yunus kaptanın kızı olduğuna inanır. Hatta Katya’ya kötü davranırlar ve onu bir türlü kabullenemezler. Oysa Katya; Yunus kaptanın Nadya ile birlikteliğinden olan kızıdır. Ancak Yunus kaptan bu gerçeği bilmemektedir ve yıllar sonra öğrenecektir. 

Ayın albüm önerisi; Nazan Öncel’in 2004 yılında yayınlanan albümü “Yan Yana Fotoğraf Çektirelim” (:

Nazan Öncel; sesi, yorumu ve karakteriyle hayran olduğum sanatçılardan. Şarkı sözleri, kalıpların dışına çıkması, muhalif tavrı ve sokak kızı edasını, hep çok sevmişimdir ve kendime yakın görmüşümdür. Doğallığını, içtenliğini çok beğeniyorum ve sıklıkla da dinlerim. Bu albümünü de çok seviyorum. Albümde; Ayşegül Aldinç’in seslendirdiği “Beni Hatırla” şarkısını da görmek, bu albümü benim için farklı bir yere koyuyor. Aynı zamanda, albümde Tarkan’la yaptıkları düetler de, döneminde çok popüler olmuştu. Albümdeki tüm şarkılar, Nazan Öncel’e ait. Albümdeki en sevdiğim şarkı ise; Nereye Böyle. 2000’lere duygusallı bi’ yolculuk benimkisi. (: 

vee son olarak ayın mekan önerisini de şuracığa bırakayım. Ankara’da en sevdiğim ve sıklıkla gittiğim yerlerden biri; Nadas Cafe Pub

Bundan 9 yıl önce Ankara’ya taşındığımda, ilk olarak keşfettiğim mekanlardan biri. Ne zaman Nadas’a gitsem, aklıma Ankara‘daki ilk yıllarım geliyor. Sanırım o sıcaklığı, geçmiş yıllara duyduğum özlemi hatırlattığı için seviyorum burayı. Yemekleri ve müzikleriyle de bana hitap eden yerlerden biri. Nadas’a her gittiğimde, mutlaka Shazam ile birkaç şarkı keşfetmeden eve dönmüyorum. (: Öyle güzel playlistleri var çünkü. İyi müzik, iyi yemek ve hatırı sayılır buluşmalar için bence güzel bir alternatif. Çok sesli bir ortam olmadığı için karşınızdakini de rahatlıkla duyabilirsiniz. İster tek başına isterseniz arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz, hoş bir ortam. Tavsiyemdir. (:

Evvet, bir yazının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. (: Şubat ayı sağlıkla, güzelliklerle gelsin. Hepinizi çok öpüyorum. (:

Saç boyama, saç bakımı, marka iş birlikleri ya da aklınıza gelebilecek birçok konuda merak ettikleriniz ve danışmak istedikleriniz için bana aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz:

Mail: ebrubektasoglu@gmail.com

Facebook

Twitter

Instagram

Tumblr

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir