likapa
Deneyim,  Gezgin

Otantik, Doğal ve Samimi: Vosporos Cafe

Yepyeni bir yazıdan herkese merhabalar.

Bugünkü yazımda; lise ve üniversite yıllarımda sıklıkla gittiğim, her Trabzon seyahatimde mutlaka neredeyse her gün uğradığım, ikinci bir evim diyebileceğim, çok doğal, içten ve otantik bir mekan önerisiyle geldim size.

Vosporos kafede ben kendimi, evimdeymişim gibi hissediyorum. Kafenin tasarımından tutun, yemeklerine kadar her şey bana özümü, köklerimi hatırlatıyor.

Kafenin kendine özgü, sıcak ve doğal bir atmosferi var. Trabzon’un en doğal ve en kendine has lezzetlerini, burada tadabilirsiniz. Başka hiçbir kafede bulamayacağınız, likapa kompostosunu tanıtmak istiyorum size.

Trabzon’da yaban mersinine, genellikle “likapa” deniliyor. Bazı yörelerde (Akçaabat, Tonya bildiğim kadarıyla) “ligarba” da deniliyor.

Çocukluğumda, yaylaya çıkarken, ormanda mola verip, çalılardan yaban mersini toplardık. Annem topladığımız yaban mersininden; komposto, reçel ve marmelat yapardı.

Ne zaman Vosporos kafeye gelsem, likapa kompostosu içmeden gitmem. Hatta bu komposto ”Lifoz suyu” olarak da biliniyor.

Bu kompostonun içinde, yaban mersininin yanı sıra; böğürtlen ve Trabzon’a özgü kokulu üzüm (Diğer adıyla “İsabella”) de var.

Yolunuz bir gün Trabzon’a düşerse, yöreye özgü meyvelerden yapılan doğal lezzetleri mutlaka keşfedin. 

Kahvaltılarımızın baş tacı; kuymak. Mis gibi Tonya tereyağından yapılan ve peyniri uzadıkça uzayan kuymağı kahvaltıda yemeden kesinlikle güne başlamayın. Bunu yedikten sonra akşama kadar bir şey yemeseniz de olur. İnsanı tok tutan ve enerji veren bir lezzet.

Benim en sevdiğim Trabzon lezzeti; kara lahana sarması. Kara lahana; kat kat yaprakları olan ve koyu yeşil renkte bir lahana çeşididir. Trabzon’la birlikte tüm Karadeniz halkının temel besin maddelerinden biridir. Yalnızca sarması değil çorbası ve yemeği de yapılır. Muhteşem bir lif deposu. Yaz-kış yenilir. Köye ya da yaylaya çıkınca, bahçeden toplanan kara lahanadan kuzinenin üstünde pişen bir kara lahana çorbası yapmak bizim oralarda çok meşhurdur. Yanında köy yoğurdu ve mısır ekmeğiyle servis edilir genelde.

Eveet, bir yazının daha sonuna geldik. Sizin de Trabzon’da gitmeyi çok sevdiğiniz, sizin için önemli bir yeri olan kafeler varsa, mutlaka benimle de paylaşın.

Yemekleri, doğallığı, çalışanlarının güler yüzlülüğü ve hoşsohbetiyle Vosporos kafeyi mutlaka ziyaret etmeyi unutmayın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.