Kişisel Gelişim

Kitap İnceleme: Jules Payot – İrade Terbiyesi

Yepyeni bir kitap inceleme yazısından herkese selamlar ve mutlu haftalar.

Uzun zaman olmuş, kitap inceleme yazısı paylaşmayalı. Bugün sizlerle birlikte, Jules Payot’un ”İrade Terbiyesi” adlı kitabı hakkında konuşacağız.

Jules Payot’un ilk kez bir kitabını okuyorum. Bu kitabı, çok önceden keşfetmiştim ancak okumak bugünlere kısmetmiş. Ne zamandır, okumak istediğim bir kitaptı. Dünya klasiklerine bu kitapla ara vermiş oldum.

Kitap 344 sayfa. Kişisel gelişim türünün ilk örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Normalde, kişisel gelişim kitaplarını okumaktan çok hoşlanmam ancak bu kitap, daha önce okuduğum, benzer türde yazılmış kitaplara kesinlikle benzemiyor.

  • Cemil Meriç‘in “Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim.” diye tarif ettiği bu kitap; hayallerinizi gerçekleştirmeniz ve daha verimli bir hayat sürmeniz için gerekli öğütlerden oluşuyor. Bu yönüyle, dönem dönem açıp bakacağınız, yol gösterici bir başucu kitabı diyebilirim.
  • Keşke daha erkenden alıp okusaymışım bu kitabı dedim kendi kendime. Bence tam üniversite yıllarında okunması gereken bir kitap.
  • Hayattaki idealleriniz neler, ne olmak ve nasıl bir hayat sürmek istiyorsunuz? Bu soruları kendinize sorduğunuzda; odak noktanızı bulmanız, çok çalışmanız gerektiğini düşünüyorsanız; bu kitap size, motivasyonunuzu bulmanız için neler yapabileceğinizi ve nelerden vazgeçmeniz gerektiğini anlatıyor.
  • Bu kitabı okurken, ister istemez kendinize şu soruları soracaksınız: Ben kimim, hayattaki amacım nedir, hayallerimi gerçekleştirmek için nelere ihtiyacım var, neler motivasyonumu yükseltirken neler beni engelliyor, dikkatimi dağıtıyor, irademi zorluyor? Kitabı bitirdikten sonra da, hem iradenizin nerelerde zayıfladığını hem de hedeflerinize karşı nasıl daha tutkulu olabilirsiniz ve güçlü yönleriniz neler, bunları nasıl geliştirebilirsiniz, bunu daha iyi kavrayacaksınız.
  • Her insanın motivasyon kaynağı birbirinden farklıdır. Kimi insan, bir konuya çabuk adapte olurken kimisinin de dikkati çok kolay dağılabilir. Günlük hayatta ya da çalışma hayatında, bir işle meşgulken dikkatimiz dağılabilir veya motivasyon kaybı yaşayabiliriz. Kimi zaman masanızın üzerindeki bir eşya kimi zaman telefonunuza gelen bir sosyal medya bildirimi ya da arkadaşınızdan gelen bir arama, dikkatinizi dağıtabilir. Bu kitap, dikkatinizi dağıtacak faktörleri en aza indirgemenizi ve hayatınızda çalışmak ve eğlenmek arasındaki dengeyi bulmanızı kolaylaştırıyor.
  • Kitapta çoğunlukla değinilen konular; isteksizlik, tembellik, irade zayıflığı ve motivasyon düşüklüğü. Eksik yönlerinizi ve zaaflarınızı bulmanız, hem hayatınıza ve işlerinize adapte olmak, kendinizi geliştirmek, hayattan verim almak için hem de diğer insanlar tarafından yönetilmemek, hayatınızın kontrolünü elinizde tutmanız için önem taşır. Bu doğrultuda, kendinizin ve hayattan ne istediğinizin bilincinde olmak ve yaşamınıza kendiniz yön vermek istiyorsanız, ”İrade Terbiyesi” adlı kitabı, mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Son zamanlarda okuduğum ve ara ara altını çizdiğim cümlelerine bakmak isteyeceğim, çok güzel bir rehber niteliği taşıyor.

Bu kitapla ilgili sizlerle paylaşmak istediğim yorumlarım bunlardı. Sıradaki kitabım; Tolstoy – Anna Karenina. Bu romanı da lise yıllarımda okuyup tamamlayamadan bırakmıştım. O zamanlar, bugünkü kadar bir kitap okuma alışkanlığım yoktu. Şimdi bu konuda daha istekliyim. Her gün en azından birkaç sayfa okumaya özen gösteriyorum. Siz şu an hangi kitabı okuyorsunuz, Instagram‘dan benimle paylaşabilirsiniz. 🙂

Yazımın öne çıkan fotoğrafını çektiğim gün Faroz’a gitmiştim. Birkaç tane içinizi açacak, ruhunuzu dinlendirecek fotoğraf bırakacağım buraya. 🙂
Fotoğrafa bakınca aklıma gelen ilk dizeler: ”Bir renk değildir, mavi huydur bende ve benim yetinmezliğimdir.”
Kırmızı sardunyalar kalp ben <3

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.