platon
Deneyim,  Kişisel Gelişim

Platon – Sokrates’in Savunması

Sokrates’in Savunması; Yunan filozof Platon tarafından yazılmış, Sokrates’in bir grup Atinalı tarafından şehir tanrılarına inanmayışı ve gençlerin ahlakını bozması gerekçesiyle suçlanışını, Atina demokrasisi tarafından yargılanışını ve cezalandırılmasını konu alan diyalogtur.

Dünyada üniversite düzeyindeki ilk kurumlardan biri olan (ve bu kurumlara günümüzdeki adını veren) Akademi’nin kurucusu olan ve düşünce tarihinde bir dönüm noktası teşkil eden Platon, felsefe ve bilim tarihindeki pek çok tartışmanın temellerini atmış, sadece bilimleri değil Hristiyanlık ve İslam gibi pek çok dini de derinden etkilemiştir.

Hocası Sokrates ve öğrencisi Aristoteles ile birlikte felsefe tarihinin en etkili ismidir ve iddialarının büyük bir kısmı bugün hala önemini korumakta, tartışılmakta ve çoğu düşünceye katkıda bulunmaktadır.

Kitabı birkaç saatte bitirdim ve kitaptan çok etkilendim. Kendisi hakkındaki suçlamaları reddetmeyen ve düşüncelerini ne olursa olsun sonuna kadar savunan Sokrates’i bu yönüyle hatırlıyorum hep. Bana kalırsa bir insan, her koşulda fikirlerini ve düşüncelerini özgürce dile getirebilmeli.

Sokrates’in kendi doğrularının peşinden gitmesi ve suçlamalar karşısında kendinden taviz vermemesi, af dilememesi, yalvarmaması çok güçlü ve kendinden emin bir duruşu temsil ediyor. Kitabı herkese tavsiye ediyorum. Bir yere not edebilirsiniz.

Kitaptan altını çizdiklerim:

Kötü olduğunu kesinlikle bildiğim şeylerden uzak dururken, belki de iyi olması olanaklı bir şeyden hiçbir zaman kaçmayacak ya da korkmayacağım.

Ben ne meşeden ne de kayalardan değil, insandan türedim.

Zor olan, ölümden kaçmak değildir. Bundan çok daha zor olan, kötülükten kaçınabilmektir. Çünkü o, ölümden çok daha hızlı koşar.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir