Kişisel Gelişim

Kitap İnceleme: Halil Cibran – Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm

Yepyeni bir kitap inceleme yazısından herkese merhabalar.

Bugünkü yazımda sizlerle; en son okuyup bitirdiğim ”Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm” adlı kitap ile ilgili yorumlarımı paylaşacağım.

Yorumlarıma geçmeden önce, daha önceden okuyup bitirdiğim ve yorumlarımı paylaştığım tüm Halil Cibran kitaplarını, aşağıya eklemek istiyorum. Başlıkların üzerine tıklayıp, her bir kitap için yorumlarımı okuyabilirsiniz.

Halil Cibran – Ermiş

Halil Cibran – Ermişin Bahçesi

Halil Cibran – Rüzgargülü

Halil Cibran – Kırık Kanatlar

Halil Cibran – Kum ve Köpük

Halil Cibran – Meczup

Halil Cibran – Gezgin

Halil Cibran; okumayı en çok sevdiğim yazarlardan. Felsefi türde kitaplar okumayı seviyorsanız, sizlerin de keyifle okuyacağını söyleyebilirim. Az kelimeyle çok anlam yaratma sanatını, ustalıkla işleyen bir yazar. Üslubunu çok beğeniyorum. Bununla birlikte; kıssadan hisse tarzındaki kısa öykülerini okumak, benim için müthiş keyifli ve ilham verici de aynı zamanda.

  • ”Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm” adlı kitabını da, keyifle okudum. Kitap, 96 sayfadan oluşuyor. Kitabın girişinde, yazarın biyografisi mevcut. Ben bu kısmı da okudum ve yazar hakkında, hem kalemini besleyen hem de ona ilham olan pek çok etkeni öğrenmek, beni de heyecanlandırdı. Yazar hakkında, daha önce bu kadar bilgiye sahip değildim.
  • Kitapta; kısa öyküler ve şiirler bulunmakta. Halil Cibran, yine kendine has üslubuyla ve anlatış tarzıyla, bilgelikle bezeli, birbirinden güzel, okuyucuyu düşündüren ve okuyucunun kalbine dokunan hikayeler ve şiirler kaleme almış. Bir solukta okunabilecek bir kitap. Ancak bir süre etkisinden çıkamayacağınızdan emin olabilirsiniz.
  • Kitapta; gerçek mutluluğun ve esas zenginliğin ne demek olduğu, ilk gözüme çarpan ayrıntılardan biri oldu. Kitaptan çıkardığım ana fikir; parayla mutluluğun satın alınamayacağı, çok fazla mal, mülk edinmenin insana mutluluk değil, bilakis yaşamla ilgili birçok yük ve kaygı getireceği oldu. Kitapta; en çok değinilen kavramlardan biri de; özgürlük. Bu kitabı okurken, kendi hayatım ve karakterim ile özdeşleştirebileceğim pek çok ayrıntı var aslında. Benim için de özgürlük, en önde gelen kavramlardan biri. Bu açıdan, kitap okuyucuya bir coşku duygusu da veriyor.
  • Kitapta, doğanın ve sadeliğin önemine de vurgu yapılmış. Maddiyattan çok maneviyata verilen değerin önemi vurgulanmış. Aynı zamanda, arzu edilen ya da hayal edilen bir yaşamın, aslında insan için her zaman olumlu sonuçlar getiremeyeceğine vurgu yapılmış.

Halil Cibran’ın kitaplarını okumaktan keyif alıyorsanız ve felsefe ile yakından ilgiliyseniz, bu kitabı da alışveriş listenize ekleyebilirsiniz. Sıradaki kitabım, yazarın ”Fırtınalar” adlı kitabı. Sizler şu an hangi kitabı okuyorsunuz, benimle de mutlaka paylaşın.

Merak ettikleriniz ve danışmak istedikleriniz için bana aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz:

Mail: ebrubektasoglu@gmail.com

Facebook

Tumblr

X: @ebrubektasoglu

Instagram: @ebru.bektasoglu

Portfolyom: Behance

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir