Gezgin

Ankara’da Sokak Lezzetleri – En’lerim

Merhabalar blog ailem,

Uzun zamandır, bloğumda gezgin kategorisinde bir yazı paylaşmadığımı fark etmiştim. 8 yıldır Ankara‘da yaşıyorum ve bu şehirde, farklı yerler ve farklı tatlar keşfetmeyi çok seviyorum.

Bugün yazımda sizlerle; bu süre zarfında, en sevdiğim tatları nerede tattım, favorim olan mekanları paylaşacağım.

Ben, her ne kadar sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan biri olsam da, ayda bir veya canım çok istediğinde, aklıma eseni -tabi ki aşırıya kaçmamam şartıyla- yiyen bir insanım. (Yazar burada gülümsüyor.) Eskisi gibi kendime katı kurallar koymuyorum, tölere edebildiğim sürece dilediğim yemeği yemek, beni mutlu ediyor. En sevdiğim sokak lezzetleri; midye, balık-ekmek, patso, nohutlu tavuk pilav, çiğ köfte ve falafel. Ankara‘da bu lezzetleri, pek çok mekanda tattım. Ancak, bana göre en iyi olanları, aşağıda paylaşacağım.

Soldan sağa sırayla, favori 6 mekan:

1- Atatürk Orman Çiftliği

  • Ben Ankara‘ya gelmeden önce, hayatımda hiç midye yememiştim. Bir ara, İstanbul’da bir fırsatım olmuştu ama daha önce hiç yemediğim için biraz, sanki benlik bir tadı yokmuş gibi gelirdi. Fakat bir kez tattıktan sonra midyeyi çok sevmiştim. Ondan sonra, gerek sokakta tezgahta gerek midye satılan mekanlarda, birçok kez midye yedim. Ancak Ankara‘da en iyi, en taze ve en lezzetli midyeyi, Atatürk Orman Çiftliği’nde yediğimi belirtmek istiyorum. Ne zaman canım midye çekse, aklıma hep Atatürk Orman Çiftliği’ndeki midyeciler geliyor. Midye konusunda, temizlik de çok önemli. Çiftlikte, midye yiyebileceğiniz birden fazla mekan var. Genellikle midyeleri, temiz ve taze oluyor.

2- Mercan Balık Bahçelievler

  • Yaz-kış balık ekmek yiyebilirim. Tanıyanlar bilir, balık yemeyi çok severim. Zaten Karadenizli olduğum için balıklara çok ilgili biriyim. Hangi mevsimde ve ayda, hangi balık çıkar, hangisinin yağı fazladır, genelde ilgi alanım oluyor. Ben Ankara‘da, en lezzetli, en taze balık ekmeği, Bahçelievler’deki Mercan Balık’ta yedim. Burayı, geçtiğimiz yaz keşfettim. Hem mekanlarının tasarımı çok güzel hem de çalışanları güler yüzlü. Aynı zamanda, mekanları da temiz. Balığın tazeliği çok önemlidir. Burada ilk balık yediğimde, mekandan son derece mutlu ayrılmıştım. Mavi rengin yoğunlukta kullanıldığı, deniz ürünlerinin satıldığı mekanları, çok sempatik buluyorum.

3- Tropical Fast Food Meşrutiyet

  • Evvet, fast-food severler buraya! Aklınıza gelebilecek tüm fast-food çeşitlerini, bu kafede bulabilirsiniz. Burası; Kızılay Meşrutiyet Caddesi’nde bir kafe. Burada daha önce; patso ve Ayvalık tostu yemiştim. Şu zamana kadar Ankara’da yediğim patso ve tostları kıyasladığımda, en lezzetli patsoyu, Tropical’da tatmıştım. Mekanları temiz, çok sıcak ve dostane diyebileceğim, güzel bir fast-food mekanı. Çalışanları da güler yüzlü. Porsiyonları çok doyurucu ve yemekleri çok lezzetli. Özellikle patates kızartmaları çok leziz. Tuz ve yağ oranını, çok güzel dengeliyorlar ve patateslerinin kızarma derecesi, tam benim sevdiğim şekilde.

4- Dr. Falafel Selanik

  • Falafel de, ilk Ankara’da tattığım lezzetlerden. Ben daha çok, vejetaryen ağırlıklı besleniyorum. Bu, çocukluğumdan bu yana, hep böyle oldu. Dr. Falafel; Selanik Caddesi’nde, yıllardır gittiğim, yemeklerini keyif alarak yediğim ve ortamını beğendiğim bir yer. Mekanın temizliği, çalışanlarının güler yüzlü oluşu harika. Burada; hem vegan hem de vejetaryen birçok farklı tat keşfedebilirsiniz. Vegan ve vejetaryenler için bence çok güzel bir alternatif burası. Falafel; Orta Doğu mutfağının vazgeçilmezlerinden, yaygın olarak tüketilen, kızartılarak yapılan bir nohut köftesidir. Yanında; Tabbule salatası ve humus ile servis ediliyor. Daha önce Ankara’da, başka hiçbir yerde falafel yemedim. O yüzden eğer sizlerin mekan önerisi olursa, mutlaka benimle de paylaşabilirsiniz. Ben ilk falafeli, Dr. Falafel’de yemiştim. Farklı tatlara açıksanız, vegan veya vejetaryen ağırlıklı besleniyorsanız, falafeli sizler de tadabilirsiniz.

5- Meşhur İstanbul Pilavcısı

  • Nohut-pilav; benim özellikle İstanbul’dayken arkadaşlarımla çok sık yediğim ve orada alıştığım bir lezzet. İstanbul’da, seyyar nohut pilavcılar olurdu. Ben nohut pilav yemeye, ilk İstanbul’da alışmıştım. Aslında pilav benim çok sevdiğim bir yemek değil. Fakat nohut veya tavuk ile birleştiğinde, hoşuma giden bir lezzeti oluyor. Ankara’da en lezzetli nohut pilavı, İstanbul Pilavcısı’nda yemiştim. Buranın pilavında, muazzam güzel bir tat var. Diğer yediğim nohut pilavlara benzemiyor. Kendine özgü bir tadı var. Mekan olarak, sade ve temiz bir mekan. Çalışanları güler yüzlü. Yolunuz Kızılay’a düştüğünde, sizler de uğrayabilirsiniz.

6- Serince Çiğ Köfte Bahçelievler

  • Benim kadar etsiz çiğ köfte yemeyi seven var mıdır bilmiyorum ama gerçekten benim en sevdiğim yemeklerden biri. Bugüne kadar Ankara’da, sayısız yerde etsiz çiğ köfte yedim. Ancak benim için en lezzetlisi; Bahçelievler’deki Serince’de yediğim çiğ köfteydi. Benim çiğ köftenin yanında olmazsa olmazlarım; limon, nar ekşisi ve acı biber turşusu. İçecek olarak da, sadece acılı şalgam suyu severim. Buranın çiğ köftesi, çok lezzetliydi. Sunumu çok güzeldi. Yanında verdikleri sebzeler gayet yeterliydi. Porsiyonları da gayet doyurucuydu.

Evvet, bir yazının daha sonuna geldik yine. Bu yazı, tamamen kendi deneyimlerimi içeriyor, herhangi bir iş birliği yazısı değildir. Ankara’da sevdiğim mekanları sizlerle paylaştım. Sizlerin de önerisi olursa, mutlaka paylaşmanızı isterim. İştah kabartan bir yazı oldu bence. Bir sonraki gezi yazısında görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın.

Merak ettikleriniz ve danışmak istedikleriniz için bana aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz:

Mail: ebrubektasoglu@gmail.com

Facebook

Tumblr

X: @ebrubektasoglu

Instagram: @ebru.bektasoglu

Portfolyom: Behance

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir