Gezgin

Ankara Kalesi’nde Gidebileceğiniz Vintage Kafe Önerileri

Merhabalar blog ailem,

Bugün, nostalji tutkunları için bir yazı hazırladım. Geçtiğimiz hafta, Ankara Kalesi’ne gitmiştim. Orada, eskiden de birçok kez gittiğim, vintage konseptli kafeler var. Gittiğim kafelerde paylaştığım mekan fotoğrafları, sizler tarafından ilgi görünce, ben de bu ayın gezi yazısını, vintage kafeler üzerine hazırlamak istedim.

Bugünkü yazımda sizler için iki farklı kafe önerisinde bulunacağım. Yolunuz Ankara Kalesi’ne düşerse ya da hafta sonu için nostaljik, duygu yüklü bir zaman geçirmek istiyorsanız, bu kafeleri beğeneceğinize eminim.

Beni tanıyanlar bilir; antika ve vintage eşyaları çok severim. Bu eşyalarla donatılmış, eski zaman şarkılarının çaldığı, nezih mekanlarda vakit geçirmekten de çok hoşlanırım. Aşağıda sizler için paylaşacağım kafeler, benim ne zaman Ankara Kalesi’ne gitsem, mutlaka uğradığım yerler. Hazırsanız, önerilerime başlıyorum:

1- Gramofon Kafe Ankara

  • Ankara Kalesi’nde en çok beğendiğim kafe burası. Mekanın dekoru, tasarımı, şarkı listeleri, yemekleri ve içerinin sıcak, doğal, nostaljik atmosferiyle, hem gözüme hem de ruhuma hitap eden bir kafe. İçeriye girince ilk gözüme çarpan, birbirinden güzel gramofonlar oluyor. İçeride 70’li ve 80’li yılların şarkılarını dinleyerek, dilerseniz kahvenizi yudumlayabilir dilerseniz lezzetli yemekleri tadabilirsiniz. Buraya ister tek başına isterseniz de dostlarınızla gelebilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve kitap okumak için de çok hoş bir ortam. Geçmiş yılları bolca yad edebileceğiniz, anılara dalıp tebessüm edebileceğiniz bir mekan. İçeride aynı zamanda, beğendiğiniz plakları satın alabiliyorsunuz. Özellikle Anadolu Rock Müziğe yakından ilgiliyseniz, bu kafeyi beğeneceğinizden emin olabilirsiniz. Ben buraya ne zaman gelsem, hiç gidesim gelmiyor. Saatlerce hiç sıkılmadan oturabileceğim, ruhumun dinlendiğini hissettiğim nadir mekanlardan.

2- Dantel Kafe Ankara

  • Ankara Kalesi’nde gitmeyi en çok sevdiğim kafelerden biri de; Dantel Kafe. İki katlı bir kafe burası ve her iki katında da, nostaljik eşyalar, mutfak eşyaları, oyuncaklar ve vintage aksesuarlar var. Ben buraya ne zaman gelsem, uzun zamandır gitmediğim, eski zamanlardan beri görüşmediğim bir akrabamın evine gitmişim gibi hissediyorum. Bu kafenin öyle sıcak bir ortamı var. Alt katında soba da yanıyor. Burası bana biraz çocukluğumu hatırlatıyor. İçeride öyle bir aile sıcaklığı var. Gerek mekanın konsepti gerek çalışanların güler yüzlülüğü ve içtenliğiyle. Retro ve vintage konseptli mekanları seviyorsanız, sizin için harika bir alternatif olabilir burası. Ankara Kalesi’ne gittiğinizde, bu kafeyi de gidilmesi gereken kafeler listenize ekleyebilirsiniz. Burada da beğendiğiniz eşyaları satın alabiliyorsunuz. İçeride bir kişi, birkaç bir şey beğenmişti ve fiyatını sormuştu. Galiba burada da, beğendiğiniz bazı eşyaları aynı zamanda satın alabiliyorsunuz. Siz yine de yolunuz, Dantel Kafe ya da Gramofon Kafe’ye düştüğünde, ilginizi çeken bir eşya olursa, bunu mutlaka sorun. Belki her eşya için geçerli olmayabilir.

Yukarıda sizlerle, iki farklı çok güzel kafe önerisi paylaştım. Sizler de, Ankara’da sevdiğiniz ve gitmekten keyif aldığınız, ”Ebru, şuraya da gitmelisin” dediğiniz kafe önerilerini, benimle de paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Minik bir not: Yazı, kendi kişisel deneyimlerimi içerir. İş birliği değildir.

Merak ettikleriniz ve danışmak istedikleriniz için bana aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz:

Mail: ebrubektasoglu@gmail.com

Facebook

Tumblr

Behance

X: @ebrubektasoglu

Instagram: @ebru.bektasoglu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir