Kişilerarası İletişim,  Kişisel Gelişim

Kitap İnceleme: Lûgat365 – Bazı Kelimeler Çok Güzel

Yepyeni bir kitap inceleme yazısından herkese merhabalar.

Bugünkü yazımda sizlere; en son okuyup bitirdiğim, ”Lûgat365 – Bazı Kelimeler Çok Güzel” kitabı hakkında yorumlarımı aktaracağım.

Yaklaşık iki hafta önce, Farsça öğrenmeye karar verdim. Fars Dili ve Edebiyatı’na ilgi duymakla birlikte, hem kelime dağarcığımı geliştirmek hem de mesleğimde, beni bir üst seviyeye taşıyacağını düşündüğüm için Farsça öğrenmeye başladım.

Bu kitap da, bana böyle bir zamanda, çok sevdiğim bir arkadaşım tarafından hediye edildi. Ne zamandır, okumayı düşündüğüm bir kitaptı. Özellikle bir dönem, oldukça popüler olmuştu ve kitaptaki kelimeler, sosyal medyada sıklıkla paylaşılıyordu. Bana da okuması, şimdi kısmet oldu. Bir solukta okuduğum bir kitap. Okurken müthiş keyif aldım. Şimdi, kitapla ilgili yorumlarıma geçmek istiyorum:

  • 297 sayfalık bir kitap. Başucu kitabı niteliğinde. Kitabı bitirseniz de, aklınıza bir kelime geldiğinde, hemen açıp bakma gereği duyabiliyorsunuz. Kitabın içerisinde, 365 adet kelime var. Bazı kelimelerin içinde geçtiği şiirler de var. Kitabın içerisindeki kelimeler, özenle seçilmiş kelimeler. Bazıları günlük hayatta sıkça kullandığımız kelimeler iken bazıları da unutulmaya yüz tutmuş kelimeler.
  • Kitabın içerisinde, dilimize Arapça ve Farsça’dan geçen kelimeler mevcut. Ben kitabı okurken, bazı kelimelerin, aslında ne kadar dilime yerleştiğini ve gündelik hayatta, ne kadar sıkça kullandığım kelimeler olduğunu fark ettim. Bu kitabı okuduğunuzda, siz de günlük hayatta sıkça kullandığınız kelimelerin, hangi köklerden oluştuğunu ve hangi dilden dilimize geçtiğini fark edeceksiniz.
  • Kitaptan sevdiğim birkaç kelimeyi, sizlerle de paylaşmak istedim. Ben ”Hazan” kelimesini çok severim. Belki sonbaharda doğduğum için belki de babam, ben doğduğumda, adımı ”Hazan” koymak istediği için. Gerçi, amcamın dediği olmuş, o adımın ”Ebru” olmasını istemiş. Her iki isim de, Farsça kökenli kelimeler. Ebru ismi de Farsça’da; ”Kaş” demek. Aynı zamanda; bulut gibi, buluta benzer, hareli, dalgalı anlamlarına da geliyor.
  • Bu kitabı okuduktan sonra, kelime haznenize, çok güzel ve bir o kadar da manalı kelimeler ekleyeceğinizden, emin olabilirsiniz. İster kitaplığınız için isterseniz de, sevdiklerinize hediye etmek için bu kitabı, sizlere de tavsiye ediyorum. Edebiyata ilgi duyan, edebiyat veya iletişim fakültesinde okuyan, etimolojiyle ilgilenen herkese tavsiyemdir.
  • Bu kitapta emeği geçen herkesi de tebrik ediyorum. Muhteşem ve eşi benzeri olmayan bir kitap hazırlamışlar. Keşke okumakta bu kadar gecikmeseydim.

Benim, ”Bazı Kelimeler Çok Güzel” kitabıyla ilgili sizlerle paylaşmak istediğim yorumlarım böyleydi. Sıradaki kitabım; Halil Cibran – Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm. Siz hangi kitabı okuyorsunuz, benimle de mutlaka paylaşmayı unutmayın.

Merak ettikleriniz ve danışmak istedikleriniz için bana aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz:

Mail: ebrubektasoglu@gmail.com

Facebook

Tumblr

Twitter: @ebrubektasoglu

Instagram: @ebru.bektasoglu

Dijital portfolyom: Behance

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir