Öneri

Kitap Önerisi: Sabahattin Ali – Dağlar ve Rüzgâr

Yepyeni bir kitap inceleme yazısından herkese merhabalar.

Uzun zamandır bloğumda; kitap inceleme yazısı paylaşmadığımı fark ettim. Bu konu, epeydir aklımdaydı. Ancak elimde uzun zamandır okuduğum ve henüz bitiremediğim Platon’un ”Devlet” kitabı var. Onu bitirmeden, elimdeki diğer kitaplara geçmek istemedim. Bu ay yalnızca bir şiir kitabı bitirdim. Bu yazıda; Sabahattin Ali‘nin ”Dağlar ve Rüzgâr” adlı şiir kitabı üzerine konuşacağız.

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Sabahattin Ali; hikaye, roman ve şiir türünde kaleme aldığı eserleriyle hafızamıza kazınarak, gerek romanlarındaki unutulmaz alıntılarıyla gerek ünlü şarkılarda geçen sözleriyle, kalbimizde yer edinmiştir. Sabahattin Ali; bugün pek çoğumuzun ezberinde olan şarkıların sözlerinin sahibidir.

  • Dağlar ve Rüzgâr; 64 sayfalık bir şiir kitabı. Bu kitabı bayram tatilinde, sahilde okumaya başlamıştım. Sahilde, rüzgâr hafiften eserken, denizin kokusunu içime çekerek kitap okumaya bayılıyorum ve o an, hiç bitmesin istiyorum. Şiir kitabını tamamen bitirmek istememiştim. Bazı şiirleri ise tekrar tekrar okudum.
  • Kitaptaki bazı şiirler, aklıma hemen şarkısını getirdi ve öylece duraksayıp kendimce mırıldandım. Örneğin; ”Hapishane Şarkısı -5-”. ”Başın öne eğilmesin” dizeleriyle başlayan bu şiir, bana Hababam Sınıfı filminden, bazı sahneleri de hatırlattı. Bu şiiri ne zaman okusam, aklıma ilk Hababam Sınıfı filmi geliyor.
  • Kitaptaki ”Eskisi Gibi” adlı şiir, bana Nükhet Duru’nun ”Ben Sana Vurgunum” şarkısını hatırlattı ve şarkının sözlerinin Sabahattin Ali’ye ait olduğunu ilk kez bu kitapla öğrendim. Bu şarkıyı ise ilk, The Weeknd’in ”Often” adlı şarkısında keşfetmiştim.
  • Aynı zamanda kitaptaki ”Çocuklar Gibi” adlı şiiri okurken de Sezen Aksu’nun şarkısını mırıldandım içimden. Bu şarkının sözleri de, Sabahattin Ali’ye ait.

Şiir kitabı okumayı seviyorsanız, kitap alışverişlerinize Dağlar ve Rüzgâr’ı da eklemeyi unutmayın. Diğer şiir kitabı önerilerim için ise şuraya tıklayabilirsiniz: Bir Solukta Okuyacağınız 8 Şiir Kitabı Önerisi

Sizin de şiir kitabı önerilerinizi mutlaka bekliyorum, başka bir kitap inceleme yazısında görüşmek dileğiyle, sağlıcakla ve edebiyatla kalın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir