Gezgin

Ankara’da Yeni Keşifler (Müze, Han, Kafe)

Merhabalar blog ailem,

Bugünkü yazımda sizlerle; Ankara‘da birkaç hafta önce keşfettiğim ve beğendiğim müze, han ve kafeleri paylaşacağım.

Ankara Palas Müzesi

  • Ankara Palas, birkaç hafta önce müze olarak ziyarete açıldı. Ben de ilgimi çektiği için ilk fırsatta gitmek istemiştim. Müze, Pazartesi günleri hariç diğer tüm günler sabah saat 9’dan akşam saat 5’e kadar açık. Müze şu an için ücretsiz. Yalnızca müzeye girmeden önce girişte biletinizi alıp sonrasında içeriye girebiliyorsunuz. İçeride fotoğraf çekmek yasak olduğu için fotoğraf çekemedim. Müzede; geçmiş dönemlere ait saatler, sofra takımları, teknolojik aletler, gazeteler, özel dikilmiş kaftanlar, zırhlar ve daha pek çok, geçmişin izlerini taşıyan eşyalar bulunuyor. Bir reklamcı olarak ilk ilgimi çeken, günümüzde de varlığını sürdüren markaların, aslında ne kadar eski ve köklü markalar olduğunu fark etmek oldu. Bu markalar; Solingen, Remington ve Ericsson. Bildiğim kadarıyla Ericsson markası, Sony tarafından satın alınmıştı. Bu markalara ait geçmiş dönemlerden kalan eşyaları görmek beni çok şaşırttı. Bu markaların bu kadar köklü olduğunu bilmiyordum çünkü. Vaktiniz olursa veya yolunuz Ulus’a düşerse, Ankara Palas Müzesi’ni mutlaka gezmenizi tavsiye ederim.

Tarihi Pilavoğlu Han Çarşısı

  • Tarihi Pilavoğlu Han’ı da, Ankara Kalesi’ne çıktığımda keşfetmiştim. Aslında buradan eskiden birkaç kez geçtiğimi hatırlıyorum. Fakat bu kez epey ilgimi çekti ve burayı gezme fırsatım oldu. Tarihi Pilavoğlu Han’da ilk ilgimi çeken atölyeler oldu. Duvarlardaki aynaların tasarımları ve içerideki antika eşyalar oldukça ilgimi çekti. Ankara Kalesi’ne çıktığınızda, Tarihi Pilavoğlu Han Çarşısı’na da bir göz atabilirsiniz. Civardaki kafeler ve vintage eşyalar ilginizi çekebilir.

Kirit Kafe

  • Ankara Kalesi’nde ilk kez gittiğim bir kafe burası. Daha önce Kirit Kafe’ye hiç gitmemiştim. Burayı da internette kale civarındaki kafeleri araştırırken keşfetmiştim. Burası da vintage konseptli bir kafe. Yazımın ana görseli için eklediğim fotoğrafta, bu kafeden iki tane fotoğraf var. Aynadan çektiğim fotoğrafı da, Tarihi Pilavoğlu Han Çarşısı’nda çekmiştim. Ankara’da gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi sevdiğim yerlerin başında, Ankara Kalesi geliyor. Kirit Kafe’nin de konseptini genel olarak beğendim. Üst katında oturup bir kahve içmiştim. Sessiz, sakin ve insanı dinlendiren bir ortamı var. Çalma listelerini de beğendim. Gerek müzik ve ortam gerek kahvesi, genel olarak aldığım hizmetten memnun kaldığım bir kafe, yine gitmeyi istediğim bir yer. Vintage konseptli kafeleri beğeniyor, nostalji seviyorsanız, yolunuz Ankara Kalesi’ne düştüğünde, Kirit Kafe’ye de gidebilirsiniz.

Benim bugünkü yazımda sizlerle paylaşmak istediğim keşiflerim böyleydi. Sizler de Ankara’da sevdiğiniz ve gitmekten keyif aldığınız mekan önerilerini, benimle de paylaşabilirsiniz.

Merak ettikleriniz ve danışmak istedikleriniz için bana aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz:

Mail: ebrubektasoglu@gmail.com

Facebook

Tumblr

Behance

X: @ebrubektasoglu

Instagram: @ebru.bektasoglu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir