aldatma
Kişilerarası İletişim

Aldatma Nedir? Aldatmanın 10 İşareti

Yeni bir yazıdan herkese merhabalar. Bugünkü yazımda aldatma konusunu seçtim. Çünkü eskiden birini aldatmak ayıp karşılanırdı, hoş görülmezdi ki bence de hoş görülmemesi gereken bir durum bu. Ancak günümüzde -kendi gözlemlerime dayanarak söylüyorum- eskiye oranla aldatmak sanki sıradan bir durummuş gibi görülüyor.

Aldatmaların artmasında, elbette sosyal medya kullanımının payı yüksek fakat hayat yalnızca sosyal medyadan ibaret değil. Çalışma hayatı, arkadaşlık ilişkileri de bu konuda etkili.

Aldatmayı ikiye ayırabiliriz. Birincisi; duygusal aldatma. Bir kişinin ilişkisi devam ederken bir başkasıyla duygusal bir yakınlık yaşaması, bir başkasına âşık olması, bir başkasıyla özel bir paylaşımda bulunmasına duygusal aldatma denir. Cinsel aldatma ise; bir kişinin romantik bir ilişki yaşarken başka biriyle cinsel ilişkiye girmesidir.

Biriyle bir ilişkiye başladığımızda o kişiye sadakat sözü veririz. İlişkinin devamlılığı için sadakatin önemi büyüktür. Fakat yaşadığınız ilişkide karşı taraf size sadık değilse bu o kişiye duyduğunuz güveni temelden sarsacaktır. Güven duygusu ile ilgili yazımı buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.

Aldatmak; birini kandırmaktır. Partnerinizin gözünün içine baka baka ona yalan söylemektir. Yalan söylemekle ilgili yazımı ise buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.

Partnerine saygısı olmayan biri onu kolaylıkla aldatabilir. Birini aldattığınızda önce kendinize olan saygınıza sonra karşınızdaki insana duyduğunuz saygıya zarar vermiş olursunuz.

Ben bu yazımda, aldatan erkeklerin verdiği sinyallere değinmek istiyorum. Çünkü erkekler sinyal verir arkadaşlar. Toplumsal hayatta erkeklerin çoğu kadınlara göre daha rahat yetiştirilmişlerdir. Bu yüzden olan biteni saklayamazlar. İşte aldatmanın 10 belirtisi:

1- Dış görünüşe eskisinden daha çok özen göstermek

İlişkinizin ilk zamanlarını hatırlayın. Size kendini beğendirmek için her zamankinden daha güzel giyinen, güzel kokular süren, yanınıza gelirken kendine özen gösteren bir adam vardı. Sonra bu adam yavaşça sizden uzaklaşmaya başladı. Ne yaptı, kendini saldı. Çünkü artık ilginizi çekmek gibi bir gayesi yok.

Fakat bu adam birden dış görünüşüyle fazla ilgilenmeye başladı. Daha güzel giyinmeye başlıyor ya da giyim tarzını değiştiriyor. Parfümünü değiştiriyor, saç stilini değiştiriyor, kolonyalar sürüyor, aynanın karşısında geçirdiği zaman artıyorsa endişelenebilirsiniz.

İnsan, karşısındakine bir heyecan duyuyorsa ya da onu etkilemeye çalışıyorsa kendine daha çok özen gösterir.

2- Aşırı derecede kibarlık

Eşlerini aldatan erkeklerin bazıları suçluluk psikolojisi yaşarlar. Partneriniz, önceden arkadaşlarınızla buluşmak istediğinizde sorun çıkarıyorken şimdi sesini çıkarmıyor hatta sizi arkadaşlarınızla birlikte plan yapmaya teşvik ediyorsa yaptığı hataları telafi etmeye çalışıyor olabilir.

Bununla birlikte, partneriniz ne isterseniz yapıyor, size bir anda hediyeler alıyor, sizi sürekli yemeğe çıkarmak istiyor ve size eskisinden daha kibar davranıyorsa bu durum da onun suçluluk duygusundan kaynaklanıyor olabilir.

3- Vücudundaki izler

Eğer uzun süreli bir ilişkiniz varsa partnerinizin vücudundaki izlerin çoğunu tanıyabilirsiniz. Fakat daha önce hiç görmediğiniz izleri, kızarmaları, morarmaları vb. görüyorsanız, bunlar başkasıyla cinsel birliktelik esnasında meydana gelmiş olabilir. Bu izleri karşınızdaki kişiye sorun ve tepkisini ölçün.

4- Duş alma alışkanlığı

Ya suçluluk duygusundan ya da durum fark edilmesin, farklı bir kadının kokusu üzerinde kalmasın diye partneriniz hiç alışkın olmadığı zamanlarda ya da sık sık duş almaya başlayabilir.

5- Farklı kelimeler, espriler, yeni bir dil…

Çiftler ilişkilerinin ilerleyen dönemlerinde kendilerine özgü ortak bir dil oluştururlar. Aşkım, hayatım vb. hitap şekilleri dışında çiftlerin kendilerine özgü hitap şekilleri, yalnızca kendilerinin bildiği ve güldüğü ortak esprileri vardır.

Eğer partnerinizden ortak diliniz dışında hiç duymadığınız kelimeler, espriler duymaya başladıysanız hayatında başka biri olabilir. Çünkü başka biriyle beraber olan biri o kişiyle de ortak, yeni bir dil geliştirebilir.

6- Aynalama

Aldatan insan, karşısındaki insanı da kendisi gibi düşünür ve aynalar. Eğer kendisi size karşı yanlış bir davranışta bulunuyorsa sizin de aynısını yapabileceğinizi düşünür.

Partneriniz kıskanç değilse ve hiç huyu olmadığı halde telefonunuzu karıştırmaya başladıysa endişelenmeniz normaldir.

7- Rahat tavırlar

Sizi sürekli kıskanan, erkeklerle muhabbet etmenizi veya erkekler hakkında konuşmanızı kaldıramayan partneriniz size bunun tam tersi gibi davranıyorsa şüphelenebilirsiniz.

Örneğin; bir kafeye oturdunuz. Normalde sizin bakışlarınızı bile kontrol etmeye çalışan, siz nereye bakarsanız anında oraya bakan, karşınızdan bir erkek geçse ve siz de o yöne doğru bakıyor olsanız tutup niye o yöne doğru baktın diye kavga çıkarabilecek potansiyelde olan partneriniz artık bu konuda rahat davranıyorsa neden böyle olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Aldatan erkekler, yaşadıkları suçluluk duygusundan dolayı bu şekilde davranabilirler. Sizi diğer erkeklerden kıskanan partneriniz birden kıskanmamaya başladıysa hatta yolda giderken gördüğü bir erkeği size gösteriyor, o kişinin dış görünüşünü size övüyorsa endişelenebilirsiniz. Aslında vicdanını rahatlatmaya çalışıyordur.

8- Telefon gizleme

Partnerinizin telefonla olan ilişkisi size aldatıldığınızı anlama konusunda en büyük ipucunu verecek göstergedir. Bir mekana gittiğinizde partneriniz telefonunun ekranını neden sürekli ters çeviriyor? Birisi onu aradığında neden panik oluyor ve telefona panikle cevap veriyor? Lavaboya giderken neden sürekli telefonunu da yanında götürüyor? Acaba başkası mı var diye kuşku duyabilirsiniz.

9- Arkadaşlık ilişkileri

Bir yerde okumuştum; aldatan erkekler kendileri gibi partnerini aldatan insanlarla daha çok bir araya gelmek istiyorlarmış. Partnerinizin çevresinde daha önce sevgilisini aldatan biri varsa ve partneriniz bir anda o kişiyle daha sık görüşmeye başladıysa tehlike çanları çalıyor olabilir.

10- Uzaklaşma, düşünceli olma hali, gerginlik, iştahsızlık…

Aldatan erkekler partnerine bir anda eskisinden daha yakın olabileceği gibi uzaklaşabilirler de. Partneriniz sizinle bir aktivite yapmaktan kaçınıyorsa, sizinle duygusal ya da cinsel anlamda bir yakınlık kurmuyorsa, artık ilgisini çekmiyorsanız şüphelenebilirsiniz.

Eskiden size sürekli iltifatlar eden, kendinizle ilgili bir değişiklik yaptığınızda fark eden partneriniz artık sizi fark etmiyor ve sizinle vakit geçirmekten kaçınıyorsa neden böyle olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Partneriniz sizi aldatıyorsa zihni yalanlarla, hesaplamalarla ve planlarla dolu olabilir. Bu da onu eskisinden daha düşünceli bir hale büründürebilir. Sorduğunuz basit bir ‘Neredeydin?’ sorusuna bile hemen cevap vermez, önce bir duraksar. Siz zaten dikkatli baktığınızda bunu fark edersiniz. Üzerinde bir gerginlik vardır. İnişli çıkışlı bir ruh hali vardır. İki kadınlı bir hayatı yaşamak kişi için büyük bir yüktür. Bu durum anksiyete ve yeme bozukluklarına neden olabilir. 

Yukarıda sıraladığım maddelerin tek başına bir anlam ifade etmediğini unutmayın. Eğer aldatıldığınızdan şüpheleniyorsanız yukarıdaki maddelerle birlikte pek çok belirtiye şahit olmanız gerekir. Çünkü her insan farklıdır ve partnerinizi de en iyi siz tanırsınız.

Bir sonraki yazıda görüşünceye dek, kendinize çok iyi bakın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

2 Yorum

  • Mehmet

    Çok güzel ve dikkat çekici bir yazı olmuş teşekkürler. Ama aldatma üzerine yazılan yazıda, cinsiyet anlamında sadece erkekler üzerinden örneklendirilmesi manidar olmuş bir kadın tarafından aldatılan erkek olarak erkekler adına ifade etme ihtiyacı hissettim… Bu arada sayfanız gerçekten mükemmel, net, akıcı, sade ve anlaşılır, çok yönlü bir site ellerinize zihninize ve yüreğinize sağlık. 🍀🍀🍀

    • Ebru Bektaşoğlu

      Rica ederim Mehmet Bey. Bu yazımda, hem erkek hem de kadınları kapsayan ve herhangi bir cinsiyet belirtilmeksizin verilen örnekler mevcut aslında. Yazıyı oluştururken buna çok dikkat ettiğimden emin olabilirsiniz. Ancak sizin görüşleriniz de benim için çok kıymetli. Bu şekilde bir algı oluştuysa, bundan sonraki süreçte kendimce daha çok ince eleyip sık dokuyacağım. Sayfam hakkındaki motive edici yorumlarınız için size kalpten teşekkür ederim. Esenlikle kalın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.