hızma
Deneyim,  Kişisel Bakım

Hızma Bakımı Nasıl Yapılır?

Herkese yeni bir yazıdan merhabalar. Bugünkü yazımda sizin için hızma bakımını anlatmak istedim. Çünkü bu konuyla ilgili epey soru almıştım.

Burnunu deldirmek isteyen ya da burnunu yeni deldirmiş ancak şişkinlik, kanama ya da iltihap gibi sorunlarla uğraşan kişiler için faydalı olabileceğini düşündüğüm bir yazı hazırladım. Umuyorum, işinize yarayacaktır.

Ben burnumu 3 yıl önce Ankara’da bir gümüşçüde deldirmiştim. Öncelikle burnunuzu deldirmek için gideceğiniz gümüşçü ya da eczanenin hijyen kurallarına uyup uymadığı konusunda dikkatli olmanız gerekir. Hijyen açısından olumlu izlenim bırakmayan hiçbir yerde bu işlemi yaptırmamanızı tavsiye ederim.

Hızma takma işlemi, iki şekilde yapılıyor: Tabanca ya da iğne ile. Ben daha az acıyacağını düşündüğüm için burnumu tabanca ile deldirmiştim ancak şimdiki aklım olsaydı iğneyi tercih ederdim. Çünkü o kadar hızlı olmuştu ki burnuma bir zarar gelmesinden çok korkmuştum. Bu yüzden siz iğneyi tercih edebilirsiniz. Bana göre daha az riskli bir yöntem.

Ben burun deliğimi iyileştirebilmek için bir yıl düzenli olarak bakım yaptım. Halen yapmaya devam ediyorum çünkü cildim çok hassas. Özellikle hızma değiştirirken de çok dikkatli davranıyorum.

Hızma deliğini temizlemek için ”Tentürdiyot” kullanmıştım. İlk zamanlarda her gün, ilerleyen zamanlarda ise iki günde bir ”Tentürdiyot” ile hızma deliğini temizleyerek olası enfeksiyonların önüne geçmeye çalışmıştım.

Kullandığım ilaçlar neler?

Hızma deliği ilk zamanlarda, kanama ve iltihaplanma yapabiliyor. Bunu engellemek ve yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlamak için Bactroban Krem kullanmıştım. Bu kremi de bana teyzem önermişti. Kendisi hemşire, piercing ve hızma yaptırdığında bu kremi kullanmıştı. Aynı zamanda faydasını da görmüştü.

Ben de Bactroban Krem‘in faydasını gördüm, yaranın biraz olsun toparlanmasını sağlamıştı ama bu krem tek başına yardımcı olmadı maalesef. Benim için yeterli gelmedi.

Dolayısıyla başka bir krem daha kullandım ki bu krem yaramı tek başına iyileştirdi ve iltihaplanmayı büyük ölçüde engelledi. Adı; Terramycin. Gerçekten tam bir yara iyileştirici.

Benim hızma bakımım bu şekildeydi. Son olarak eklemek istediklerim;

-Hızmanız eğer altın değilse ve cildiniz hassassa, gümüş hızma kararmaya başladığı zaman yenisiyle değiştirilmeli. Kararan hızma, burun deliğini tahriş edebiliyor.

-Burnunuzu temiz tutmaya özen gösterin. Hastalandığınızda burnunuzu silerken hızmanıza çarpmamaya dikkat edin.

-Dışarıda elinizi burnunuza götürmeyin. Hele ki şu dönemde. Virüs kapabilirsiniz. Eve geldiğinizde hızmanızı dezenfektanla dezenfekte edebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşünceye dek, kendinize çok iyi bakın.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir