Reşat Nuri Güntekin - Çalıkuşu
Deneyim,  Kişisel Gelişim

Reşat Nuri Güntekin – Çalıkuşu Romanından Hafızama Kazınan 10 Alıntı

Ama ben her şeye rağmen, insanların gönüllerini kiraya çıkardığı bu çağda bir gönülün bir gönüle yeteceğine inanıyorum.

Üzülme Çalıkuşu, hiçbir şey kazanamadınsa, geçinmek, yaşamak ve tahammül etmek ne olduğunu da mı öğrenemedin? Bu az kazanç mı?

Daha o gün anlamıştım Feride; ben ömrümce seninle sınanacaktım. Çünkü insan daima en sevdiğiyle sınanır.

Ah, şu çocuk gözlerindeki minnet! Dünyada, bir parça iyilik edebilmekten daha güzel bir şey olmuyor.

İnsan, yaşadığı yerlerde beraber bulunduğu insanlara görünmez ince tellerle bağlanırmış; ayrılık vaktinde bu bağlar gerilmeye, kopan keman telleri gibi acı sesler çıkarmaya başlar, her birinin gönlümüzden kopup ayrılması, bir ayrı sızı uyandırırmış.

Sen, kurşunla vurulanları hiç işitmedin mi be hemşireciğim? Bazıları, vurulduklarının farkında bile olmazlar; üç beş adım koşarlar, kaçıp kurtuluyoruz sanırlar. Yara sıcakken acımaz, hemşireciğim. Hele bir kere soğumaya başlasın.

Dağlarda ismini bilmediğim bir ot yetişir. Feride, insan, onu daima koklarsa, bir zaman sonra kokusunu daha az duymaya başlar. Bunun ilacı, bir zaman kendini ondan mahrum etmektir.

Sevgi, şefkat denen şeyde ne mucizeler var Yarabbi!

Ben, başkaları gibi değildim. Çok sevindiğim, mesut olduğum vakit, duygularımı sözle anlatamam. Mutlaka karşımdakinin boynuna sarılmak, onu öpmek ve hırpalamak isterim.

Kapalı bir mahzende sızan bir ışık parçası, yıkık bir duvarın taşları arasında açmış sıska bir çiçek, her şeye rağmen bir varlık, bir tesellidir. 

Ebru Bektaşoğlu

Facebook Yorumları
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

4 Yorum

 • Fulya

  Çalıkuşu okuduğum en güzel romanlardan biridir ve bir erkek yazarın bir kadının duygularını bu kadar iyi anlatması, iç dünyasını bu kadar iyi anlaması beni çok etkilemişti. Kitapta pek çok sayfanın altını çizmiştim, arada hala açar okurum 🙂 Özellikle klasiklerin hakkını kısaltılmamış eski basım versiyonları veriyor bence, o yüzden klasikleri hep sahaflardan almaya çalışıyorum 🙂 Hatırlattığınız bu güzel alıntılar için teşekkürler ♥

  • Ebru Bektaşoğlu

   Merhabalar Fulya 🙂 Çalıkuşu romanını ben de ilk olarak lise yıllarımda okumuştum. Duygusal anlamda bana da dokunan ve bende yer edinen romanlardan biri olmuştur. Bu nedenle aklımda kalan alıntıları derlemek istemiştim. Vakit ayırıp okuduğun için ve yorumun için sana çok teşekkür ederim. Sevgilerimle. ♥

 • Kübra

  Ben de lise yıllarında okumuştum… Naif alıntılara göz atınca tekrar okumak istedim… Paylaşımınız için teşekkürler…

  Bu arada Reşat Nuri’nin Acımak kitabını da yakın zamanda uzun yılların ardından tekrar okudum, okuduk. Bir nostalji daha olsun diye linki naçizane kenara bırakıyorum 🙂 Onunla ilgili de böyle bir alıntılar paylaşımı görsek fena olmaz 🙂 Sevgilerle..
  https://birdemetokur.com/yorumlar/acimak-resat-nuri-guntekin/

  • Ebru Bektaşoğlu

   İlginiz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim Kübra Hanım. Ben de yazınızı ilk fırsatta okuyacağım. 💚 ”Acımak” romanını henüz okumadım ancak okumayı çok isterim. Eğer okursam sevdiğim, altını çizdiğim alıntıları paylaşmaktan mutluluk duyarım. Sevgilerimle. 🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir