coco chanel
Deneyim,  Kişisel Gelişim

Kendin Olmak Neydi?

Yeni yazımda Coco Chanel’in sözüne yer vermek istedim. “Kendin olmaya karar verdiğin an güzelleşirsin.” Bu sözü gördüğüm ilk anda hafızamın bir köşesine kazımıştım. Neydi kendin olmak? Televizyon kanalları ve sosyal medya bize devamlı “Nasıl olmamız, nasıl yaşamamız gerektiği” hakkında yayınlar sunarken, insanlar rahatlıkla sanki buna hakları varmışçasına yaşamlarımız hakkında söz sahibi olurken, nasıl kendimiz olabiliriz?

Bu sorunun cevabı çok basit ama bir o kadar da zor ve riskli. Ancak yaşadığımız dünyada kendin olmanın ve kendin kalabilmenin insana pek çok güzellik ve fırsat getireceği bir gerçek. Hayat; başkalarının doğrularıyla yaşayamayacağımız kadar kısa ve değerli.

Instagram sayfanızı şöyle bir açıp bakın. Belki siz de biraz sonra söyleyeceğim durumu çoktan fark etmişsinizdir. Sizce de eski zamanlara oranla estetik reklamları ve estetik operasyonlar artmadı mı? Neden artık pek çok insan kendini beğenmiyor ve değiştirmeye çalışıyor, hiç düşündünüz mü? Bunun sebebi; sosyal medya kullanımının artması ve insanlarda reklamlar aracılığıyla oluşturulan eksiklik algısının kullanılması.

Bu duruma direnmek elbette güç. Çünkü kapitalizm, sizi kendiniz olmaya değil başkaları gibi olmaya zorlar. Çünkü kitleler en kolay bu şekilde yönetilir. Kendisi olan birini yönetmek güçtür. Peki, insanlar nasıl yönetilir? Elbette manipüle edilerek. Bugün sizi yalnızca televizyon ve sosyal medya manipüle etmiyor. Aileniz, arkadaşlarınız, sevgiliniz, kocanız ve daha pek çok kişi tarafından manipüle ediliyor olabilirsiniz. Sizin kendinizi eksik, yetersiz ve değersiz olarak hissetmenize neden olacak durumlara engel olmanız için önce kendinizle barışmanız ve kendiniz olmayı öğrenmeniz gerekiyor.

Her insanda belirli bir düzeyde onaylanma, beğenilme ve kabul görme ihtiyacı vardır. Ancak bu durum arttığında başkalarının kurallarına göre yaşamanız ve başkalarına bağımlı hale gelmeniz kaçınılmaz. Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeniz, kendinizi sevmeniz ve kendiniz olabilmeniz için neler yapabilirsiniz, sizinle bunları kısa notlar şeklinde paylaşmak istiyorum.

1- Televizyon izlemeyi bırakın ya da azaltın. Televizyon izlemeye ayırdığınız vakti kitap okumaya, müzik dinlemeye, spor yapmaya ya da hobilerinize ayırabilirsiniz.

2- Sosyal medya bağımlılığından kurtulun. Bu sayede kendinizi başkalarıyla kıyaslamanıza neden olacak pek çok içeriği görmemiş olursunuz. Bununla beraber, izlediğiniz videoları ve gördüğünüz fotoğrafları kimi zaman eleştirel bir gözle değerlendirin. Günümüzde -mış gibi yaparak yaşamak arttı. İnsanlar gerçekte olmadığı halde fotoğraflarda mutluymuş gibi görünebiliyor.

3- Toksik ilişkilerden kurtulun. İnsanların tavsiyelerini, yapıcı eleştirilerini dinleyebilirsiniz ancak hayatınızda sizi olmadığınız biri gibi olmaya zorlayan biri varsa ya o insanı hayatınızdan çıkarın ya da araya mesafe koyun. Siz neyseniz o olun. Saçınızı kendi istediğiniz renge boyayın, giymek istediğiniz kıyafeti giyin.

4- Kimse mükemmel değildir. İnsan kusurludur, hepimizin hataları vardır. Kendinizi daima olduğunuz gibi kabul edin. Geçmişinizle, hatalarınızla, tüm yönlerinizle… Kimse sizden üstün değildir.

5- Düşüncelerinizi ortaya koymaktan, fikirlerinizi savunmaktan çekinmeyin. “Özsaygımı kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim.” sözünü hep benimsemişimdir. Koşullar ne olursa olsun dürüst olun, cesur olun, hayır demeyi öğrenin.

6- Sizi karşılıksız ve olduğunuz gibi seven insanlarla bir arada olun. Size sahiden değer veren, sizi kalıplara sokmayan, sevginizi harcamayan insanlarla vaktinizi geçirin. Şu hayatta “Seni seviyorum” sözcüğünü birçok kişi size söylemiş olabilir. Ancak gerçek sevgi dilde değil davranışta gösterir kendini. Kalbinizin sesini dinleyin. Ne siz başkasını değiştirmeye çalışın ne de başkaları sizi değiştirmeye uğraşsın. Kendinizi ve herkesi olduğu gibi kabul edin. Sizi gerçekten seven ve size değer veren insanlar sizi olduğunuz gibi kabul eden insanlardır, bunu daima hatırlayın.

7- Hak ve özgürlüklerinizin farkında olun. Özellikle kadın arkadaşlarım, lütfen ekonomik özgürlüğünüz için çalışın, üretin. Finansal özgürlüğünüz olsun. Maddi olarak sizi güvence altına alacak kadar birikiminiz olsun. Geçmişte ve günümüzde halen pek çok kadın ekonomik özgürlüğü olmadığı için eşlerinin ya da sevgililerinin maddi-manevi baskılarına boyun eğmek durumunda kalabiliyor. Ekonomik özgürlüğünüzü kazanmanız; kendiniz olmanız, başkasının tutsağı olmamanız ve gerektiği yerde tepkinizi gösterebilmeniz için büyük önem taşır.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

2 Yorum

 • Meczup Yazar

  Kendin olmak daha doğrusu kendin olmaya çalışmak belkide bu dünya da kendimiz için yapabileceğimiz en önemli şey. Hepimiz farkında olmadan başkalarının hayatlarını yaşıyoruz. Sahip olduğumuz ( sahip olmak zorunda bırakıldığınımız ) bir çok şeyi sahip olmak zorunda değildik belkide. Reklamlarda ve sosyal medyada ki kasıtlı manipülasyonlar sonucu belki de hiç olmak istemediğimiz biri haline geldik. Daha kötüsüde bunun farkında olamamak. Paylaştığın 7 maddeyi özenle seçmişsin. Hepside çok doğru. Özellikle 4. Madde çok çok önemli bence. Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmediğimiz sürece asla kendim diyebileceğimiz bir kendimiz olamayacağız. Bu değerli paylaşımın için teşekkür ederim. Güzel tavsiyelerde bulunmuşsun. Yüreğine sağlık. Saygılarımla. Vesselam…

  • Ebru Bektaşoğlu

   Merhabalar,

   Yorumun için çok teşekkür ediyorum. Bizi başkası olmaya zorlayan dünyada en zoru kendimiz olabilmek. Geleneksel medya ve sosyal medyanın psikolojik baskı yarattığı bir gerçek. Bu yüzden izlediğimiz, okuduğumuz pek çok şeyi eleştiri süzgecinden geçirip değerlendirmemiz gerekiyor.

   Sevgiler,
   sağlıcakla…

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir