madonna
Toplumsal Cinsiyet

Kız gibi yap!

“Kızlar kot pantolon ve bot giyip saçlarını kısacık kestirebilirler çünkü erkek olmakta hiçbir sakınca yok. Ama bir erkek için kız gibi görünmek aşağılayıcı çünkü sizler kız olmanın aşağılayıcı olduğunu düşünüyorsunuz.”

Madonna’nın bu sözüne geçenlerde bir makale okurken rastladım. Söylenmek istenen çok açık aslında. Ataerkil toplumlarda incelik, zarafet kadından, sert ve cesur olmak erkekten bekleniyor.

Ancak bir kadın toplumda erkekten beklenen rolleri seçip kendisinden beklenen rolleri yerine getirmediğinde kimse o kadını yadırgamaz. Hatta “Harbi kadın, delikanlı kız” vb. sıfatlarla yüceltilir.

O halde neden erkekler biraz nezaket gösterdiklerinde dışlanma korkusu yaşıyorlar? Neden onlara “Karı gibi gülme, karı gibi kırıtma, erkek adam ağlamaz” deniliyor? Neden kocası için fedakarlık yapan bir kadın yere göğe sığdırılamazken, eşine nazik davranan bir erkek kılıbık yaftası yiyor?

Bu konuyla ilgili Orkid’in de bir reklamı vardı. Reklamda bir şeyi kız gibi yapmanın küçümseyici olmadığı dile getirilirken kadınların cesur olmaları gerektiği vurgulanıyordu.

Kız gibi görünmek ya da bir şeyi kız gibi yapmak aşağılayıcı bir anlam içermemelidir. Her kadın duygusal olmayacağı gibi her erkek de sert olmak zorunda değil. Erkekler de duygusal, kırılgan olabilir, ağlayabilirler. Duygularımızdan ve onları açıkça ifade etmekten değil kalıplaşmış yargıların bizi ayrıştırmasından korkalım.

Ebru Bektaşoğlu

 
 
 
       

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.